Eksa
Eksa
  Начало Eksa Новини Eksa Услуги Eksa Обекти Eksa Клиенти Eksa Отзиви Eksa Контакти EN Eksa
Eksa
Eksa
Eksa
Eksa
Eksa

ЕКСА

ЕКСА АД е сертифицирана по:
ЕКСА АД е вписана в Централен Професионален Регистър на строителя на Камара на Строителите в България за изпълнител на следните дейности:
ЕКСА АД членува в:

Новини

 Обновеният РЕМО „Етър“– Габрово беше представен от кмета на града
Обновеният РЕМО „Етър“– Габрово беше представен от кмета на града
прочети повече
Откриха ремонтираната Художествена галерия
Откриха ремонтираната Художествена галерия "Жорж Папазов" в гр. Ямбол по проект на ЕКСА АД
прочети повече
вижте всички новини

ЕКСА Търсене

Търси
 

Предстои експониране на западната порта на крепостта „Сердика”

Фокус: Архитект Пеев, вие сте работил по някои от паметниците от античната крепост Сердика. Какви са размерите на цялата крепост и как е разположена тя? Това, което вече е експонирано и това, което сега се разкрива при строежа на втория метродиаметър, това ли са размерите на крепостта?
Константин Пеев: Това, което е експонирано, представлява части от крепостта. Сердийската крепост представлява удължен правоъгълник в посока север-юг. Тясната страна е около 250 м, а дългата страна е 450-480 м широка. В северозападната част тя е леко скосена, защото извън крепостта е имало некропол и още древните са направили скосяване. Затова крепостта е по-скоро като петоъгълник, но се подчинява на правилата за изграждане на римските крепости, т.е. по т.нар. хиподамова система. Има две главни улици- кардо и декуманус, които са под прав ъгъл и се пресичат в центъра на крепостната структура и там обикновено се намира и Форумът. Южната крепостна стена е условно казано под съвременната ул. „Алабин”, северната крупостна стена и северната порта са на кръстовището на бул. „Мария Луиза” и „Екзарх Йосиф” на ъгъла на „Халите”, източната крепостна стена минава край бившия партиен дом, където е експонирана източната порта, а западната крепостна стена минава източно от новата катедрала „Св. Йосиф”. Това са размерите на Сердийската крепост. Изграждането й започва през ІІ век, през византийския период е удебелена стената с още 2,5 м. Има различни типове охранителни кули - кръгли кули, петоъгълни кули, свързани с различни периоди и начина на портификация на крепостта. Най-големи разкрития са направени при строежа на бившия партиен дом, на хотел „Балкан-Шератон” и на ЦУМ през 50-те години на миналия век. Тогава са намерени голяма част от останките и археологията, която днес може да бъде видяна и посетена. Тогава сградите са били строени по друг начин по т.нар. скелетно-гредова система. Те не са били с цялостен изкоп, а изкопите са били с размер 5 м на 5 м през съответното осово разстояние. Не е разкрито всичко на площадка, както в момента става разкриването, а са открити останките само в тези квадратни отвори, но са намерени доста части. Това, което е било под тези сгради, не е запазено и още тогава е било демонтирано. Единственото нещо, което е било запазено, това е комплексът на източната порта пред бившия партиен дом. Друга част, която може да бъде видяна, са останките, които са в изкопа между катедралата „Св. Йосиф” и ул. „Вашингтон”. Част от крепостна стена и една кръгла кула има в сградата на „Булбанк” в подземната и приземната част, които също може да бъдат видени. Върху тези останки има една средновековна черква „Свети Спас”, която също е запазена, но не е открита за посетители. Триъгълна кула има в мазата на магазин „София”. През последните години при строителството на метрото се откриха останки при метростанция „Сердика”, която функционира от 10-на години. Там откритите останки бяха пакетирани, демонтирани, номерирани и съхранени на склад в един склад на „Метрополитен”. Беше изграден специален археологически етаж, на който те трябваше да бъдат върнати и експонирани, но в момента този етаж се ползва като паркинг, но евентуално този етаж ще се използва за археологическите открития, които бяха намерени и запазени тогава.
Фокус: Каква част от крепостта е разкрита и тези обекти, които са експонирани, какви сгради представляват?
Константин Пеев: От Античността има различни сгради с различно предназначение. При хотел „Шератон” в неговия северозападен ъгъл е била сградата на булевтериона или Народното събрание, където са заседавали старейшините. Но той е демонтиран, представлява една малка амфитеатрална сграда, която е с диаметър около 20 м. Друга доста по-голяма сграда, която не е проучена, се намира под черквата „Св. Неделя”. Сградата е огромна - някои от археолозите казват, че това е императорски дворец на Константин, други - че е сердикийски термии. Сградата е проучвана частично и сега си стои под земята и чака разкриване и проучване. Други части, които са разкрити, са части от инсули. Това са жилищни сгради, които са затворени между 4 улици. Една такава сграда има разкрита под днешната сграда на „Кореком” на ул. „Цар Калоян”. Там даже има и мозайки, но не са открити за посетители. В сградата на Министерство на културата има една антична базилика, тя може да бъде видяна от ресторанта отстрани. Тя е добре консервирана и експонирана, в подземието на Халите останките също са добре експонирани. Те бяха експонирани по времето на реставрирането на Халите.
Фокус: Сега, при изграждането на втори метродиаметър, излизат още останки от древната крепост. Сгради с какво предназначение се откриват сега?
Константин Пеев: Не са важни само сградите, важни са и улиците. Те са два вида. Едните са декумануси и са насочени от изток на запад, а другите са кардо и вървят от север на юг. Двата типа улици се пресичат под прав ъгъл. Така че при разкопките при метростанция „Сердика” имаше един малък декуманус и едно по-второстепенно кръстовище. Тук на мястото на разкопките на втория метродиаметър излезе главният декуманус максимус, който е свързвал източната порта на Сердика и западната порта на Сердика. Това е една доста широка улица от 7-8 м., с каменни блокове, в момента се работи по археологията, изготвят се проекти за експониране, временното преместване и съхранение и евентуално тези открития, които бъдат преместени, да могат да бъдат върнати и експонирани върху Станция №8 на метрото.
Фокус: Вие сте работил по една разработка за западна порта на крепостта. Бихте ли разказал за тази ваша разработка - какво включваше, какво е реализирано?
Константин Пеев: За съжаление, нищо не е реализирано. Западната порта е открита преди много години - преди 30 години. Имало е идея да се строи голяма обществена сграда в този квадрант. Това е карето между бул. „Тодор Александров”, ул. „Вашингтон” и ул. „Цар Борис”. Единствената нова постройка, която е реализирана там, това е католическата катедрала „Св. Йосиф”, на която аз съм проектант. Там западно от крепостната стена, извън нея в един участък имаше една т.нар. сграда на митниците - тя е посрещала идващите от западна посока към Сердика. Останките на тази сграда бяха запазени и експонирани под двора на катедралата. Тя си е там, почистена е. Останките в комплекса „Западна порта” включват една обществена сграда, двор, части от базилика, един огромен мраморен блок, на който е изписан същият надпис, който виждаме при подлеза на Източната порта. Това е уникално, защото никъде в Европа не са открити два надписа за една и съща крепост на двата й входа. Предстои западната порта да се експонира. Аз съм правил проекти за експониране, без социализация на археологията. Западна порта предстои да бъде експонирана - и съвременната управа на града, и строителите на метрото и всички са съгласни, че тези останки ще бъдат организирани в една обща подземна урбанизирана среда - както пространството при Ларгото, както и в западна посока, за да може да се експонира почти цялата централна част на сердикийската крепост - улици, различни видове сгради.
Фокус: Запознат ли сте с проекта на главния архитект на София за експонирането на останките?
Константин Пеев: Проектът още не е завършен, но това е основната идея. Да се направи урбанизирана среда, където да се експонират останките на Сердика.
Фокус: Каква е съдбата на разкопките при метростанция „Сердика”?
Константин Пеев: Евентуално една част от паркинга, който е изграден там, ще бъде освободена и там ще бъде експонирана археологията, която беше намерена. Това са малки сгради. Има една обществена тоалетна. Този декуманус излиза точно при Западната крепостна стена между една триъгълна и една кръгла кула. Останките, които са при „Булбанк” са се запазили, понеже са под сградата, а тези, които бяха при метростанцията, бяха разделени на по-малки части, бяха пакетирани и изнесени в склад на „Метрополитена”.
Росица ГЕОРГИЕВА

  •   Няма добавени коментари за тази статия
Прибави коментар


назад
Eksa
Eksa
English version WebDesignBG         © ЕКСА АД - Всички права запазени
Eksa